Panu učiteli s láskou...

Snad každý si pamatuje tenhle skvělý  film se Sydney Poitierem v hlavní roli // natočený podle skvělé knihy Evana Huntera /Ed McBain/ Džungle před tabulí//

Mne tenhle film inspiroval ke vzpomínce na pana učitele, který učil mou matku, byl přítelem mého dědy a mě dal první lekce v šachu a přivedl k problémovému a studijnímu šachu (tomu se moc nevěnuji).

Karel Sobek *1908 + 2004

Mám radost vždy, když se někde objeví vzpomínka na tohoto "zlatého" člověka - nesmírně vlídného, pozorného a laskavého - jak já si ho pamatuji, starého pána - který niloval šach. Za svůj život složil mnoho šachových skladeb, většinou třítažky . Prvotinu uveřejnil v roce 1941. V časopise Šachinfo 4/2209 mu věnuje ing.Skoba jeden vzpomínkový  diagram. Tahle trojtažka byla zařazena do III.alba čs. šachových skladeb 1976-78 .

                                                Karel SOBEK 

                                       Svobodné Slovo 1.11.1977

              

                                       BNT mat 3.tahem

Velmi bohatý obsah studie při minimálním materiálu . Velmi hezká třítažka.

 

Řešení : ..................................................zveřejním po čase

 

Dole ve fotogalirii jsem vložil diagram p.K.Sobka - BNT mat 3.tahem /diagram byl otištěn v roce 1994 v deníku Práca/, dal jsem ho i s řešením . ALE! koukejte jak bleskurychle vyřešil Fritz11 a jak ještě rychleji řešil docela malý šachový prográmek

(fotky ve fotogaleri jdou postupným klikáním na foto zvětšovat , až k pohodlnému čtení)

Diskusní téma: Panu učiteli s láskou...

Datum 08.04.2014

Vložil Marie

Titulek pan učitel Sobek

Odpovědět

Tento pan učitel mne učil na ZDŠ Boženy Němcové do r. 1963 a to matematiku. Byl to "Pan učitel", před kterým jsme měli respekt, ale velmi nás naučil. Když ho navštívili dva moji spolužáci ve Vlkoši u Přerova v době, kdy mu bylo již asi 90 let, neuvěřitelně si pamatoval jména žáků ve třídě.
Škoda, že není takových více. Marie.

Datum 01.07.2011

Vložil václav

Titulek Karel Sobek

Odpovědět

Pan Sobek mne učil na základní škole v Přerově na ulici Bož. Němcové. Šachy jsem už uměl a tak jsem ho poprosil, aby založil a vedl šachový kroužek. Žáci hráli většinou mezi sebou, s námi pan učitel šachy nehrál. Až později jsem přišel na to, že je tak velmi dobrý skladatel šachových úloh, jak silný byl jako praktický hráč nemohu posoudit. Rád na něho vzpomínám, do jeho šachového kroužku jsem chodil v letech 1958-59, je to už pěkná řádka let.

Datum 05.07.2009

Vložil met

Titulek fotogalerie

Odpovědět

musel jsem stáhnout diagram, byl jiný než úloha , obnovím správný

Datum 04.07.2009

Vložil SHX153

Titulek Karel Sobek

Odpovědět

Pana Karla Sobka jsem osobně nepoznal, ale před 10 lety jsem řešil jeho originály v tehdejší rubrice Zemědělských novin. Rubrika pak vycházela v Hobby magazínu (příloha Slova) a nakonec bohužel úplně zanikla. Několik jeho prací mám vylepených v mém poznámkovém sešitu. Odjíždíme však zítra na dovolenou. Po návratu vše oskenuji i s historickými poznámkami a odešlu na uvedenou adresu. :-)

Datum 04.07.2009

Vložil met

Titulek Re: Karel Sobek

Odpovědět

dopředu dík !!!!

Datum 04.07.2009

Vložil met

Titulek materiál

Odpovědět

....mám dost studijního materiálu pana K.Sobka, ale nemám vše, chtěl bych toto jeho dílko zkompletovat. Prosím kdo má odkazy, diagramy pošlete na můj mail /nobody@klikni.cz/
ŘEŠENÍ trojtažky zveřejním tak za 14 dnů

Fotogalerie: Panu učiteli s láskou...

Tato fotogalerie je prázdná.