David Navara

04.08.2008 14:15

www.stream.cz/video/10/20306-navara-rozbor-partie

cmp.felk.cvut.cz/~navara/navarad.htm stranky Davida

V současné době hýbe českým šachovým národem jedno jméno - David Navara : Co se děje ? Po vynikajících výsledcích v anglické, řecké, polské lize, na olympiádě v Turíně, po turnajích ve Wijku, Mohuči ......... přišel tvrdý pád , korunovaný vystoupením na Grand Prix v Soči. Vystoupení naší šachové jedničky se podobá katastrofě. Prakticky co zápas, to nepředstavitelná hrubá chyba !!! Hledal jsem na webu nějaké články , objektivní příčiny takového propadu.........

Navara,  byl klasické předčasně vyspělé dítě a ve třech letech dokázal samostatně číst. „Plynně jsem ale četl až v pěti letech,“ připomíná skromně. „Šachy jsem začal hrát v šesti letech" říká David. Ve škole nikdy neměl problém s učením. Disponuje totiž neuvěřitelnou pamětí, ale údajně mu schází prostorová představivost.Šachově ho asi nejvíce vytáhl Pepa Přibyl , ale .... rodiče - profesor Karlovy univerzity a zubní lékařka - si však nikdy nepřáli, aby mu byl vytvořen individuální studijní plán a mohl tak objíždět velké turnaje. David byl a je svým způsobem génius, ale také obyčejný chlapec se svými denními starostmi a radostmi. Příroda ho obdařila mimořádnými vlastnostmi, ale zároveň mu i něco vzala. Celý život má problémy s asmatem. Ostatní sporty ho  příliš nezajímají. S relaxováním má vůbec problémy, protože to podle jeho  slov prostě neumí.O své údajné genialitě a nadprůměrné inteligenci nerad hovoří.

Studuje na Filozofické fakultě -  obor logika. Zdánlivě spojil sport se školou. „Studium logiky má aspekty matematické i filozofické, má to k šachům blíž než třeba biologie nebo právo, ale to spojení bych nepřeceňoval.“ Jako by se mu nedařilo kombinovat šachy a školu. „Zanedbávám buď jedno, nebo druhé,“ přiznává. Šachy bere jako zajímavý zdroj obživy. Kromě turnajů hraje ligové soutěže, ale o tom, že by přerušil působení na škole, neuvažuje. „Je dobré něco studovat. Nemám ale talent na logiku. Aspoň ne tolik jako na šachy. Nejsem ani výborný student, někdy ani ne dobrý. Relaxovat moc neumím, po volnu většinou prohrávám.“ Kousek z rozhovoru :

 

Logiku studujete na vysoké škole, cítíte vazbu mezi tímto oborem a šachy?
Na filozofické fakultě probíráme logiku z matematického i filozofického hlediska. Některé společné rysy existují, ale není to až tak výrazné.

Znamená to, že jen logika k dobrému hraní šachů nestačí?
Je rozdíl mezi logickým vyjadřováním a vědeckou aplikací. Je to podobné, ale ne shodné. Jsou velmi inteligentní lidé, kteří se šachy nikdy nenaučí, musí k tomu být specifické nadání.

 Svůj velký vzor nemá. „Spíše více malých, hodně mě ovlivnili trenéři Jansa a Přibyl,“ podotýká. Tvrdí, že není typem, který by šachy nosil v hlavě neustále. „V poslední době ale více než dost. Jsem roztěkaný,“ přiznává, že potřebuje odpočívat......

Rodina . otec - prof.Ing.MIrko Navara DrSc - kybernetik, matka Lia - zubařka, bratr

Partie Davida www.chessgames.com/perl/chessplayer?pid=49665

Jedna z nejlepších partií Davida /proti Čeparinovi/

článeček bude postupně doplňován

Zpět